פחד ממחויבות - האמת נחשפת

פחד לגיטימי או תירוץ גברי עלוב?

קשרים ומערכות יחסים | ראשון, 30 ספטמבר 2012 17:23

 

האם יש דבר כזה פחד אמיתי ממחויבות או שמא זהו מיתוס שהומצא ע"י נשים כדי לתת הסבר הגיוני ולא מעליב לחוסר הרצון של בני זוגן להתחייב? כדי לנסות לענות על השאלה ניעזר תחילה בדמיון מודרך: דמיינו בחור בן 25, בעל תואר ראשון, משכורת קבועה וחיים די נוחים. יום אחד מגיעה למשרד בחורה שנראית בדיוק כמו הבחורה שהוא חלם עליה במשך שנים. היא מדהימה אותו ביופיה וכל מילה שיוצאת לה מהפה גורמת לו להתפעל מהשנינות המתפרצת שלה. מסתבר שהיא גם בעניין שלו ולאחר דין ודברים קצר הם יוצאים. הדייט הראשון עובר מצוין, הדייט השני עוד יותר טוב. הסקס מדהים והדבר היחיד שמבאס בה הוא שכיף איתה עד כדי כך שהזמן עובר יותר מידי מהר. לאחר זמן מה היא ניגשת אליו ופותחת בשאלה הלגיטימית והבלתי נמנעת  "לאן ממשיכים מכאן?". אני בטוח שאפילו לכן, הבנות שקוראות את הכתבה הזו, יראה הזוי אם הבחור ישיב לבחורה משהו כמו: "אני לא בטוח שאני מוכן למחויבות כרגע". אתם מבינים שבחורה כזו באה רק פעם בחיים ואם היא רוצה מחויבות אז היא תקבל אותה, ואני גם די בטוח שאותו בחור דמיוני מהסיפור היה מושך לכיוון המחויבות הזו. דמיינו שאותו בחור היה עונה לה בשלילה. בוודאי שלא היינו ממהרים להסיק שהוא מפחד להתחייב אלא שכנראה מסתתרת סיבה אמיתית ועמוקה מבעד לתירוץ העלוב.

חוסר בגרות

אם עברת מזמן את שנות ה - 20 לחייך, אתה עדיין גר בבית ההורים ועוד לא בנית לעצמך קריירה מסודרת, כנראה שיש לך בעיה בכל דבר שקשור לאחריות ומחויבות. במילים אחרות, עדיין לא התבגרת. אם בשלב הזה אינך מסוגל לקחת אחריות על החיים שלך, אתה בטח שלא תהיה מסוגל להתחייב לבת זוג. אנשים כאלו יחפשו מתחת לאדמה חסרונות אצל בת הזוג שלהם ותירוצים שונים לפירוק הקשר בדיוק בשלב שבו היחסים מתהדקים ועולה הצורך להתקדם לשלב הבא.

הכל בגלל אמא

"עוד פעם אחת שאתה מנסה לברוח - אני נותנת לצלף אישור לירות!"

אחת הסיבות לפחד ממחויבות יכולה לנבוע מפחד ממרות נשית. אדם בעל אם שתלטנית אשר התערבה בכל תחום בחייו ולא איפשרה לו לנהל חיים עצמאיים עד גיל מאוחר, עלול להירתע ממחויבות כלפי אישה אחרת. אמו יצרה אצלו דימוי שגוי של נשים וקוננה בו פחד שמא התנהגות זו תחזור אצל בת הזוג שלו, והוא ימצא את עצמו שוב נתון לגחמותיה של האישה בחייו.

הורים גרושים

גירושין יכול להשאיר צלקת בנפשם הרכה של ילדים. אדם שהוריו התגרשו עלול לחיות בתחושת פחד שכל זוגיות שהוא יכנס אליה נידונה מראש לכישלון. אדם זה אינו גדל עם דוגמה לזוגיות טובה ובריאה ולכן הוא מתקשה לצייר לעצמו תמונה בראש של זוג נשוי אשר חי באושר עד סוף חייהם המשותפים. מעבר לכך, הגירושין הוציאו אותו ממסגרת מסודרת של משפחה עם שני הורים אשר יכולים יחד לדאוג לצרכים של ילדיהם, והוא נאלץ ללמוד לגדול בצורה עצמאית יותר ולסמוך בעיקר על עצמו. אדם כזה יתקשה לתת אמון בזוגיות ובבת הזוג וינסה להימנע ככל האפשר מכניסה לקשר מחייב מדי על מנת לא להתאכזב ולהיפגע.

האבולוציה נגד מחויבות

טבע הגבר עוד מראשית האבולוציה הוא לצוד ולהשאיר את חותמו (זרעו) אצל מספר נשים רב ככל האפשר בכדי לקיים את מצוות פרו ורבו בצורה הטובה ביותר ולהפיץ את הגנים המשובחים שלו בעולם. האישה, לעומת זאת, אינה יכולה לקיים את מצוות פרו ורבו בצורה יעילה כמו הגבר וגם אינה יכולה להגן על עצמה ועל ילדיה מפני אויבי הטבע. על כן, טבע האישה הוא למצוא גבר אחד חזק וחסון אשר יעניק יציבות וביטחון לה ולילדיה. מוסד הנישואין המודרני מתאים במיוחד לצרכי האישה הקדומים אך הולך לחלוטין כנגד טבע הגבר. אי לכך ובהתאם לזאת, גבר אשר מקונן בו ה"אינסטינקט" ההישרדותי הקדום הזה בצורה חזקה, יתקשה מאוד להיכנס למחויבות עם אישה אחת למשך כל שארית חייו.

השתנה לאחרונה ב רביעי, 03 אוקטובר 2012 13:28

גולשים שקראו כתבה זו התעניינו גם ב:

1 הגיב

  • לינק לתגובה עינב בירן שבת, 20 אוקטובר 2012 10:13 נכתב ע”י עינב בירן

    חחחחחחחח.... הרגתם אותי עם התמונה והצלף.... אשכרה יש כלות כאלה!! חחחח

    Report

השאר תגובה

יש למלא את השדות המסומנים בכוכבית.